OSOBLIWOŚCI FIZYKI W KATOWICACH

img-20171017-wa0000img-20171017-wa0003

29 września 2017 roku uczniowie klas trzecich gimnazjalnych pojechali do Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na pokazy pod hasłem: „Osobliwości Świata Fizyki”.
W tym roku uczniowie mieli okazję wysłuchać wykładów: Elektromagnetyzm wokół nas, Fizyka na wakacjach, Ciepło, zimno, gorąco, mróz. Organizatorzy  – Pracownia Dydaktyki Fizyki UŚ – postawili przede wszystkim na atrakcyjną formę wykładów, których tematyka związana jest z programem szkolnym. Największym zainteresowaniem publiczności cieszą się doświadczenia, rzadkie lub praktycznie nieobecne w praktyce szkolnej. Pokazy z cyklu Osobliwości Świata Fizyki mają na celu uzupełnianie wiedzy, głównie teoretycznej zdobywanej przez uczniów na poziomie gimnazjum i szkoły średniej, a niesztampowa forma prowadzonych z humorem wykładów ma udowodnić młodzieży, że spotkanie z nauką, z pozoru trudną, wcale nie musi być nudne.

img-20171017-wa0001img-20171017-wa0002

ŚWIĘTO EDUKACJI NARODOWEJ

13 października 2017 odbyła się w naszej placówce uroczysta akademia z okazji  Dnia Edukacji Narodowej czyli święta nauczycieli.
Program artystyczny został przygotowany przez uczniów klas: 5b, 6a i 6b pod opieką pani Elżbiety Kaźmierczak oraz pani Anny Heliosz. Były wiersze, piosenki, piękny taniec w wykonaniu duetu gimnazjalistów Sonii Olejnik i Piotra Wawrzynka oraz mnóstwo pięknych podziękowań za trud nauczania dla nauczycieli Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 13.
Głos zabrali również przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, którzy wręczając kwiaty pani Dyrektor Iwonie Porębskiej i panu Wicedyrektorowi Andrzejowi Czylokowi złożyli życzenia wszystkim pracownikom szkoły i podziękowali za codzienny trud nauczania.
Następnie pani Dyrektor wręczyła dyplomy pamiątkowe wyróżniającym się w pracy nauczycielom za rok szkolny 2016/2017 i tym samym zakończono tegoroczne świętowanie.
Po uroczystości wszyscy wrócili na dalszą część lekcji.

więcej zdjęć z uroczystości można zobaczyć w GALERII – zapraszamy!

Dopalaczom mówimy NIE!

We wtorek 03 października w Teatrze Ziemi Rybnickiej uczniowie klas drugich gimnazjalnych mogli zobaczyć spektakl „Dopalacze. Siedem stopni donikąd”.
Sztuka w wykonaniu Teatru „Kamienica” w bardzo dosadny sposób obala mity dotyczące dopalaczy, stawiając je w jednym rzędzie ze wszystkimi śmiercionośnymi używkami świata. Przedstawienie było częścią całego cyklu „WEŹ, NIE BIERZ” organizowanego przez  Fundację Piątka.
„Weź, nie bierz” to akcja mająca na celu podniesienie świadomości społecznej i wiedzy na temat skutków zażywania narkotyków, a szczególnie tzw. „dopalaczy” pośród mieszkańców powiatu rybnickiego, zwłaszcza rybnickiej młodzieży.

SAMORZĄD UCZNIOWSKI – WYNIKI WYBORÓW

wybory_su_2015_2016-300x133

We wrześniu odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2017/2018.
Łącznie głosowało 290 uczniów i oddali oni 290 ważnych głosów.
Po dokładnym podliczeniu oddanych głosów wyłoniono skład nowego Samorządu Uczniowskiego: Przewodniczącą  została Wiktoria Czyżykowska z klasy III gf jej zastępcą został Arkadiusz Procek kl. III gb, a członkami SU zostali Natalia Chrószcz kl. 5b SP i Sebastian Knapek  kl. III gf.

Dziękuję wszystkim za głosowanie, a wygranym gratulujemy i życzymy zapału do pracy oraz mnóstwa ciekawych pomysłów!
Opiekun Samorządu: Justyna Libera-Dziuba

„Sprzątanie Świata – Polska” = razem możemy więcej!

14.09.2017 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji: „Sprzątanie Świata – Polska” = razem możemy więcej! W akcji tej wzięli udział uczniowie klas II, którzy pozbierali śmieci z obszaru przylegającego do szkoły.

„Sprzątanie świata – Polska” jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, którą zapoczątkował w 1989 roku australijski biznesmen i żeglarz Ian Kiernan.

Październik – Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych

Z tej okazji biblioteka szkolna organizuje  konkursy:

• na najpiękniejszy plakat „Biblioteka moich marzeń” lub „Moja ulubiona książka”
    (do wyboru) dla klas V i  VI  –  termin oddawania prac: do 20 października
    w bibliotece szkolnej (Rybacka)
  • konkurs „Mistrz pięknego czytania”
    dla klas V i  VI   –  12 października w bibliotece szkolnej (Rybacka)

dla klas VII  i II gimnazjalnych  –  19 października w bibliotece szkolnej (Rybacka)

Wszystkie szczegóły i zapisy chętnych uczniów podaje i prowadzi p. Bogumiła Trybuś w bibliotece szkolnej (Rybacka)

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych uczniów do udziału w konkursach!

Składka na rzecz Rady Rodziców w roku szkolnym 2017/2018

Rada Rodziców  w roku szkolnym 2017/2018 uchwaliła wysokość dobrowolnej składki na  rzecz  Rady  Rodziców w kwocie 100,00 zł  za cały rok szkolny.

Składkę jednorazowo prosimy wpłacać w nieprzekraczalnym terminie  do dnia 31.10.2017r.

Możliwość wpłaty w II ratach:

1. I rata  do 31.10.2017r.
  2. II rata do 16.02.2018r.

W przypadku rodzeństwa uczęszczającego do naszego zespołu (P37; SP15; klasy gimnazjalne) wpłata za:

–  drugie dziecko wynosi 50% składki

–  trzecie i kolejne – zwolnione ze składki.

Prosimy o dokonywanie wpłat przelewem na konto bankowe:

Zespół Szkolno – Przedszkolny Nr 13 w Rybniku w Rybnickim Banku Spółdzielczym

Nr rachunku: 38 8455 0000 2001 0035 7016 0001

w tytule przelewu podając: Składka RR,  imię i nazwisko dziecka , klasę  oraz  SP 15.

Za uregulowanie powyższej należności w wyznaczonym terminie serdecznie dziękujemy.

Przewodnicząca Rady Rodziców

Małgorzata Kuligowska

Zebranie Rady Rodziców

Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 13 zaprasza na spotkanie przedstawicieli