V Edycja Międzygimnazjalnego Konkursu Tłumaczeniowego

W dniu 9 maja 2017 r. w Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi  nr 4 im. Jana Kochanowskiego w Rybniku odbyła się V edycja Międzygimnazjalnego Konkursu Tłumaczeniowego, w której wzięło udział 26 uczniów. Dokonywali oni przekładów tekstów literatury dziecięcej i młodzieżowej z języka angielskiego i języka niemieckiego na język polski. Na dokonanie przekładu uczniowie mieli 120 minut. Pomocne dla niech było to, że mogli korzystać z papierowej wersji słowników. Przy ocenie tekstu Jury brało pod uwagę poprawność językową, spójność tekstu oraz wierność tłumaczenia, rozumianą jako umiejętność oddania stylu, nastroju, innowacyjności oraz wszelkich niuansów tłumaczonych tekstów.

Uczniowie tłumaczyli bajkę braci Grimm p.t. „Bieda i pokora wiodą do nieba” z języka niemieckiego na język polski, zaś z języka angielskiego musieli przełożyć na język polski fragment książki Suzanne Collins „Gregor i kod Pazura”. Pomimo trudności tego zadania wszyscy uczniowie podeszli do niego z entuzjazmem i zaangażowaniem, czego efektem są wyniki konkursu. Jury w każdej kategorii przyznało I miejsce oraz wyróżnienia.

Za najlepsze przekłady z języka niemieckiego na język polski Jury uznało prace:

Zofii Hanzel (Gimnazjum Sióst Urszulanek) – I miejsce

Małgorzaty Szulik (Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego nr 1w Rybniku) – wyróżnienie
Z kolei z języka angielskiego na język polski najlepiej prace przetłumaczyli:
Małgorzata Pluskota(Zespół Szkół Sióstr Salezjanek w Jastrzębiu Zdroju) – I miejsce

Amadeusz Antyga (Zespół Szkół Sióstr Salezjanek w Jastrzębiu Zdroju) – wyróżnienie

Paweł Szulc (Gimnazjum nr 4 w Rybniku) – wyróżnienie
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy osiągniętych sukcesów! Zapraszamy do odebrania nagród i dyplomów od 29 maja w biurze Britannii, przy ul. Raciborskiej 15 w godzinach od 8.00 do 18.00.

img_20170509_081809img_20170509_090547img_20170509_090626img_20170509_090710img_20170509_090726

Pieluszka dla Maluszka

Pieluszka dla Maluszka to ogólnopolska inicjatywa Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Akcja polega na zbiórce pieluch i trwać będzie w naszej szkole w dniach od 1 do 31 maja. Ma na celu wsparcie domów samotnej matki, domów dziecka, hospicjów, a przede wszystkim rodzin wychowujących małe dzieci w ich trudnej codzienności.

To już trzecia edycja akcji. W ubiegłych latach zbiórka spotkała się z bardzo dużym odzewem. W 2016 r. zebraliśmy ponad 920 paczek, co dało ponad 46 tyś. pieluch.

Zapraszamy wszystkich do włączenia się w naszą akcję. Chcemy pokazać, że obrońcy życia poza głoszeniem szczytnych idei, są gotowi otaczać życie opieką.

Inicjatorzy akcji:

Bartosz Kunert – klasa 3 d

Piotr Kaczmarczyk – klasa 1 d

Arkadiusz Procek  – klasa 2 b

Pieluchy można dostarczać do pedagoga szkolnego.

Rozpoczęcie rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych

Rozpoczęcie rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych

GIMNAZJALIŚCI!!!

Od 19 maja 2017 rozpoczyna się aktywne działanie Kandydatów w systemie elektronicznej rekrutacji, polegające na  dokonywanie wyboru szkół i oddziałów.  Aby to zrealizować konieczne jest założenie  konta przy użyciu przez opcji  ZGŁOŚ KANDYDATURĘ.

https://slaskie.edu.com.pl

Wycieczka do Warszawy.

My, uczniowie klas drugich, w dniach 26-28 kwietnia 2017 r. spędziliśmy 3 dni w Stolicy. Wycieczka ruszyła autokarem o 5.00 spod naszego Gimnazjum. Około godziny  10.30 byliśmy już na miejscu. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Warszawskich Łazienek. Następnie udaliśmy się do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, gdzie mieliśmy okazję zasiąść na miejscu posłów. Po obejściu jednego z najważniejszych miejsc w kraju pilot poprowadził nas ulicami Starego Miasta. Zobaczyliśmy Kolumnę Zygmunta oraz staliśmy na  zamkowym dziedzińcu. Następnie Krakowskim Przedmieściem przeszliśmy pod Grób Nieznanego Żołnierza.

Ostatnim punktem był Cmentarz Powązkowski, na którym pochowani są ważni Polacy. Po męczącym dniu udaliśmy się na odpoczynek do hotelu na warszawskiej Pradze. Kolejnego dnia mieliśmy okazję zachwycić się Pałacem w Wilanowie, którego właścicielem był sam Jan III Sobieski. Kolejną atrakcją stał się Stadion Narodowy, który wywarł  na nas olbrzymie wrażenie. Ostatnim punktem czwartkowej wyprawy było Muzeum Powstania Warszawskiego, które zmusiło do refleksji. Naprawdę warto odwiedzić to miejsce, cofnąć się do tego trudnego dla Polski czasu i wspomnieć bohaterów walczących o wolność. Trzeciego dnia przejechaliśmy metrem pod Centrum Nauki Kopernik, gdzie spędziliśmy aż 4 godziny na nauce i zabawie.

Szczególne zainteresowanie wzbudziły w nas doświadczenia fizyczne. Przed odjazdem zdążyliśmy jeszcze zobaczyć pomnik Warszawskiej Syrenki. Zadowoleni wróciliśmy do domu około 22.30. Mimo deszczu i niesprzyjającej pogody wyjazd był bardzo udany.

p1020323-1p1020333p1020338p1020348

 

SUKCESY TANCERZY

28 kwietnia w Centrum Kultury w Świętochłowicach odbył się Festiwal Tańca „Roztańczona Metropolia” gdzie zaprezentowali się nasi uczniowie w kategorii szkół gimnazjalnych.

I miejsce w kategorii solo zdobył Piotr Wawrzynek, natomiast w kategorii duety II miejsce Sonia Olejnik
i Piotr Wawrzynek
. 12 maja w Żorach odbył się XV Międzynarodowy Festiwal Tańca „ Ballo”. W kategorii solo
II miejsce zdobył Piotr Wawrzynek, a w kategorii duety III miejsce zdobyły Oliwia Wiśniewska i Patrycja Dziewior.

Gratulujemy

18492133_10209814766189351_188262326_nimg_9267img_9319img_9325

Projekcja filmu Świat Animowany.

W dniu 25 kwietnia 2017 r. klasy pierwsze oraz klasa 2 a uczestniczyły w Akademii Filmowej, organizowanej przez Multikino w Rybniku. Głównym celem projekcji filmu Świat Animowany było przybliżenie młodzieży świata ludzi
z autyzmem. Na początku jako wprowadzenie odbył się krótki wykład który poprowadziła Pani Beata Rączka
z Ośrodka Rafa w Wodzisławiu Śląskim. Pani Beata przybliżyła w prosty sposób świat w jakim żyją ludzi z autyzmem
i spektrum autyzmu. Następnie młodzież uczestniczyła w projekcji filmu pt. Życie Animowane. Film ten udostępniła nam Fundacja Synapsis. Wspomnieć należy że wyjście do kina zorganizowane było w ramach Światowego miesiąca wiedzy o autyzmie który przypada na miesiąc kwiecień.